Kredyt hipoteczny dla osób starszych

Data publikacji:

Banki udzielają kredytów hipotecznych na 30, 40 a nawet 50 lat. Czy sześćdziesięciolatek ma szansę otrzymać kredyt na 30 lat? Czy do kredytu mogą przystąpić dzieci, aby wydłużyć okres kredytowania?

Kredyt hipoteczny dla osób starszych

W przypadku niewielkich kredytów gotówkowych, osoby starsze, emeryci i renciści mogą liczyć na zainteresowanie banków. Jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne sprawa jest dużo trudniejsza, ponieważ kredyty te są zazwyczaj udzielane na długi okres 20 – 30 lat i banki obawiają się, że pożyczki mogą nie zostać spłacone.

W większości przypadków istnieją zapisy w procedurach kredytowych, że kredyt musi zostać spłacony przed ukończeniem określonego wieku kredytobiorcy. Zazwyczaj jest to 65-70 lat. Nie wszystkie banki mają określone procedury co do wieku kredytobiorcy, nie oznacza to jednak, że sześćdziesięciolatek otrzyma kredyt na przykład na 30 lat – zazwyczaj może liczyć na pożyczkę na 10-15 lat.

Kalkulator zdolności kredytowej - sprawdź, jaki kredyt otrzymasz w banku

Krótki okres kredytowania – wyższa rata

Jeżeli bank pozytywnie rozpatrzy wniosek kredytowy warto zastanowić się i samemu ocenić swoje możliwości dotyczące obsługi rat. Nie sztuką jest zaciągnąć kredyt na krótki okres i mieć wysoką miesięczną ratę kredytu. Nadmierne obciążenie budżetu domowego może w przyszłości spowodować problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań. Warto ocenić czy proponowana przez bank rata kredytu będzie odpowiednia jeżeli kredytobiorca, przejdzie na emeryturę i jego dochody spadną. Poza tym wraz z podeszłym wiekiem łączą się także dodatkowe wydatki związane z utrzymaniem dobrego stanu zdrowia, wizyty u lekarza czy wydatki na leki.


Czasami, aby wydłużyć okres kredytowania (dzięki czemu rata ulegnie zmniejszeniu) można poprosić, aby do kredytu przystąpili dzieci. Niektóre banki akceptują takie rozwiązania i wydłużają wtedy okres kredytowania. Również jeżeli młodszy małżonek uzyskuje wyższe dochody - istnieje możliwość zwiększenia okresu kredytowania.


Więcej lat – dodatkowe zabezpieczenia

Niektóre banki dla osób starszych wymagają dodatkowego zabezpieczenia, np. wpisu hipoteki przed wypłatą kredytu. Zdarza się to w przypadku kredytobiorców, którzy ukończyli 70 lat i są właścicielami nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu. Wtedy należy liczyć się z faktem, że bank wypłaci kredyt dopiero, jak sąd wieczystoksięgowy wpisze hipotekę. Warto wiedzieć, że wypłata kredytu może nastąpić dopiero po jakimś czasie od podpisania umowy kredytowej, ponieważ na wpis hipoteki czeka się z reguły ok. 1-3 miesiące.


Poszukujesz kredytu na mieszkanie?

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Eksperta Hiponet.pl

Sprawdź

TOP 3 - Kredyty Hipoteczne

Kredyt na kwotę 270 000 zł na okres 30 lat

  1. PKO BP 823 zł / mc
  2. Deutsche Bank 834 zł / mc
  3. Pekao SA 861 zł / mc

Jak wybrać
kredyt hipoteczny?

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Eksperta Hiponet.pl

Dowiedz się więcej
Top