Kredyty hipoteczne - szczegóły

Data publikacji:

Kredyty hipoteczne są najtańszymi produktami  spośród wszystkich rodzajów kredytów. Jak sama nazwa wskazuje ich zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Co można skredytować za ich pomocą? Jak przygotować się do zaciągnięcia takiego kredytu?


Kredyty hipoteczne - szczegóły

Kredyty hipoteczne – na jaki cel

Podstawowym celem kredytów hipotecznych jest sfinansowanie zakupu mieszkania lub domu. Kredyty przeznaczone na tzw. cel mieszkaniowy to potocznie mówiąc kredyty mieszkaniowe. Tego rodzaju kredyty mogą być przeznaczone również na budowę domu, wykup mieszkania ze spółdzielni czy komunalnego oraz spłatę innego kredytu mieszkaniowego (tzw. kredyt refinansowy).

Oprócz wspomnianych celów, kredyty hipoteczne mogą być przeznaczone na spłatę innych zobowiązań (innych kredytów) – kredyty konsolidacyjne lub na dowolny cel. Kredyt hipoteczny na dowolny cel nazywany jest pożyczką hipoteczną.

Kredyty hipoteczne – od czego zacząć

Kupując nieruchomość, w pierwszej kolejności powinno nastąpić sprawdzenie zdolności kredytowej. Dzięki temu kredytobiorca będzie wiedział na jaką kwotę kredytu może liczyć, a co za tym idzie – w jakiej cenie może szukać mieszkania lub domu. Jeżeli zdolność kredytowa jest na wysokim poziomie wówczas ograniczeniem w uzyskaniu konkretnej kwoty kredytu może wkład własny. Banki wymagają minimalnego wkładu na poziomie 10%. Jeżeli na przykład zdolność kredytowa jest na poziomie 500.000, a wkład własny 30.000 – to nie kupimy mieszkania droższego niż 300.000.

W przypadku pożyczki hipotecznej czy kredytów hipotecznych konsolidacyjnych warto zweryfikować wartość nieruchomości, którą chcemy dać pod zabezpieczenie kredytu. Pożyczki są z reguły udzielane do 50-60% wartości nieruchomości, a kredyty konsolidacyjne do 70%.

Kredyty hipoteczne – koszty

Decydując się na kredyt hipoteczny warto wiedzieć, z jakimi kosztami należy się liczyć. Są to:

  • prowizja z tytułu udzielenia kredytu (przeciętnie 2%, choć zdarzają się oferty promocyjne bez prowizji),
  • opłata za wycenę nieruchomości (od 0 do 400 złotych za mieszkanie i 1000 za dom),
  • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (coraz częściej rozliczane w miesięcznych ratach, a nie w formie opłaty jednorazowej),
  • opłaty za wpis hipoteki – opłata sądowa od jeden hipoteki 200 złotych, podatek PCC w wysokości 19 złotych.
Oprocentowanie kredytów hipotecznych i inne koszty zależą od wielu czynników: wkładu własnego, celu kredytu, dochodów kredytobiorcy i wielu innych. Zanim zdecydujemy się na konkretny bank warto zweryfikować porównać oferty we wszystkich bankach. 


TOP 3 - Kredyty Hipoteczne

Kredyt na kwotę 270 000 zł na okres 30 lat

  1. PKO BP 823 zł / mc
  2. Deutsche Bank 834 zł / mc
  3. Pekao SA 861 zł / mc
Top