Przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Data publikacji:

Uzyskanie kredytu hipotecznego nie zawsze jest proste. Zdarza się, że nawet wzorowo wykonane wnioski przez doświadczonych doradców kredytowych bywają oddalane. Powodów odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny może być wiele. Z tego względu przedstawiamy Państwu 6 przyczyn, dla których wniosek kredytowy może zostać odrzucony. Mamy nadzieję, iż pomogą one uniknąć wielu niepotrzebnych błędów.
Przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny

Najbardziej stabilną formą zatrudnienia jest umowa o pracę

Dla banku najbardziej stabilną i preferowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Wiadomo, że na rynku pracy nie zawsze istnieje możliwość zdobycia takiej umowy, jednak chcąc zaciągnąć kredyt mieszkaniowy należy się o nią starać. Dlaczego umowa o pracę na czas nieokreślony jest tak ważna dla banku? Otóż to, gwarantuje ona stałość płatności przez kredytobiorcę, gdyż banki sprawdzają okres zatrudnienia zarówno w przód jak i w tył. Wymagane jest by umowa trwała minimalnie przez 3 miesiące, a dodatkowo wskazane jest by nie posiadała ona określonej daty zakończenia. Dla banku jest to poświadczenie o stałości zatrudnienia. Posiadanie umowy na czas określony nie oznacza jednak, że wniosek klienta zostanie odrzucony. Istnieje szansa na udowodnienie stałości wykonywanej pracy poprzez dołączenie do wniosku oficjalnej promesy zatrudnienia, dostarczenia świadectwa pracy bądź wprowadzenie stosownego aneksu do umowy.

Kalkulator zdolności kredytowej


Własna działalność gospodarcza zwiększa ryzyko

Banki preferują udzielanie kredytów osobom zatrudnionym na etat, aniżeli tym posiadającym własną działalność gospodarczą. Samodzielne prowadzenie firmy, o ile nie funkcjonuje ona długo i prężnie, jest jedną z przyczyn odrzucenia wniosku o kredyt hipoteczny. Różnicę można dostrzec już w długości okresu jaki jest niezbędny do uzyskania kredytu. Dla osób pracujących na etacie wystarczający jest okres 3-6 miesięcy pracy na umowie, natomiast dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą wymagany jest średnio okres 12-24 miesięcy prowadzenia działalności. Mali i średni przedsiębiorcy są oceniani o wiele bardziej surowo, gdyż ponoszą większe ryzyko i o wiele większe koszty w wypadku kłopotów finansowych firmy, aniżeli pracownicy etatowi. Ponadto błędy i niedociągnięcia w ewidencji wydatków i przychodów mogą zdyskwalifikować wniosek kredytowy przedsiębiorcy.

Złym stan techniczny nieruchomości

Instytucje finansowe są skłonne udzielać kredytów hipotecznych, gdyż mają zabezpieczenie w nieruchomościach, na które zaciągane są kredyty. By wniosek o kredyt hipoteczny został pozytywnie rozpatrzony, nieruchomość musi być interesująca dla banku. Interesująca oznacza o dobrym stanie technicznym. Nie chodzi w tym wypadku o wykończenie mieszkania, a o przyjęte w dzisiejszych czasach standardy życia. Nie należy się martwić jeżeli nieruchomość musi przejść generalny remont, jednak jeżeli mieszkanie nie posiada kuchni bądź łazienki, jeżeli nie ma połączenia z wodociągami lub nie jest podpięta do sieci elektrycznej, bądź nie posiada centralnego ogrzewania, to bank nie udzieli na nią kredytu. Takie mieszkanie będzie najzwyczajniej nieopłacalne, gdyż jeżeli bank miałby ją przejąć, to będzie miał trudności z jej sprzedażą.

Wniosek musi być wypełniony zgodnie z prawdą

Wniosek kredytowy może zostać odrzucony z powodu błędów i nieprawdziwych informacji znajdujących się w nim. Może on zostać odrzucony nawet w przypadku niewielkich błędów, z pewnością jednak kredyt nie zostanie udzielony, jeżeli bank odkryje istotne mijanie się z prawdą. Nieprawdziwe informacje dotyczące danych osobowych, finansowych, sytuacji rodzinnej, posiadanego wykształcenia oraz posiadanych zobowiązań może być potraktowane jako zatajenie lub potwierdzenie nieprawdy w celu uzyskania korzyści majątkowej. Stanowi to poważny zarzut, który został opisany w artykule 297 kodeksu karnego. Według artykułu kto dla własnej korzyści przedkłada fałszywe pisemne oświadczenia i nieprawdziwe dokumenty podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Tym samym za przedstawienie nieprawdziwych informacji we wniosku kredytowym, nie dość że zostanie odrzucony wniosek kredytowy, to dodatkowo może zostać wszczęta sprawa karna przeciwko klientowi.

Dodatkowe przychody mogą nie zostać uwzględnione

Osoby starające się uzyskać kredyt hipoteczny nie zawsze osiągają potrzebną im zdolność kredytową, choć wydawałoby się, że stać ich na danej wysokości kredyt. Okazuje się, że pomimo wysokiej zawartości „domowej skarbonki” nie każdy dochód otrzymywany od pracodawcy bądź państwa będzie przez bank liczony. Z pewnością do obliczenia zdolności kredytowej nie są wliczane przychody pochodzące z programu Rodzina 500+, wczasów pod gruszą ani z renty czasowej. Częściowo bądź w całości mogą zostać uwzględnione dodatki w postaci dodatku mundurowego, diet kierowców oraz ustanowione alimenty. W tym przypadku dodatkowe przychody mogą podnieść zdolność kredytową kredytobiorcy.

Poręczenie komuś kredytu

Poręczenie kredytu komuś z rodziny bądź znajomemu może pomóc mu w kupnie wymarzonej nieruchomości. Poręczanie samo w sobie stanowi ryzyko dla osoby, która ręczy za kogoś, jednak może mieć dodatkowe negatywne skutki, gdy poręczyciel sam będzie ubiegał się o kredyt mieszkaniowy. Wiele banków traktuje poręczenie jako osobiste zobowiązanie poręczającego, gdyż jest za nie, w pewnym sensie, odpowiedzialny. Może to znacznie obniżyć zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy bądź doprowadzić do całkowitego odrzucenia wniosku kredytowego. Najlepszym rozwiązaniem jest nie poręczanie kredytów, gdy sami jesteśmy zainteresowani uzyskaniem finansowania z banku na zakup nieruchomości. Jednakże, jeżeli już kredytobiorca znajduje się w takiej sytuacji, to ma dwie możliwości. Jedną z nich jest dostarczenie dotychczasowej historii spłat poręczonego kredytu, która powinna być bez skazy. Drugą opcją jest zrezygnowanie z dalszego poręczania spłaty wcześniejszego kredytu.

Wniosek kredytowy może zostać odrzucony ze względu na dewelopera

Historia kredytowa kredytobiorcy może być bez skazy. Zarobki wysokie, wysoka zdolność kredytowa. Założyć można, że uzyska pozytywną decyzję kredytową lada dzień, jednak spotyka go niemiła niespodzianka - wniosek zostaje odrzucony. Klient może zastanawiać się w czym popełnił błąd, jednak problem może wcale nie leżeć po jego stronie. Zakładając, że klient pragnie zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego, kiedy budynek wciąż nie został oddany do użytku, duże znaczenie odgrywa wiarygodność dewelopera. Banki wiedzą jak wygląda rynek nieruchomości i wiedzą, którzy deweloperzy wywiązują się z terminów, a którzy nie. W wypadku gdy klient natrafił na dewelopera znanego z niesolidności może dojść do tego, że wniosek zostanie odrzucony, pomimo rzetelnej pracy doradcy kredytowego.TOP 3 - Kredyty Hipoteczne

Kredyt na kwotę 270 000 zł na okres 30 lat

  1. PKO BP 823 zł / mc
  2. Deutsche Bank 834 zł / mc
  3. Pekao SA 861 zł / mc
Top