Kredyt hipoteczny a wkład własny

Data publikacji:

Od stycznia 2016 roku zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego sugerują, że banki powinny wymagać od kredytobiorcy wkładu własnego na poziomie 15%. Jednak w dalszym ciągu dostępne jest kilka ofert kredytów hipotecznych z wkładem 10%.
Kredyt hipoteczny a wkład własny

Osiem banków w dalszym ciągu daje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego do 90% wartości kupowanej nieruchomości. Są to: Alior Bank, BOŚ Bank, BZ WBK, Deutsche Bank, Getin Bank, mBank, Pekao oraz PKO BP.


Bank

Wymagany wkład własny

Alior Bank

10%

BOŚ Bank

10%

BZ WBK

10%

Deutsche Bank

10%

Getin Bank

10%

mBank

10%

Pekao

10%

PKO BP

10%

BGŻ BNP Paribas

15%

Eurobank

15%

Millennium Bank

15%

Raiffeisen Bank

15%

Bank BPH

20%

ING

20%


Teoretycznie mBank Hipoteczny daje możliwość skredytowania całości ceny, czyli 100%, ale wszystko zależy od wartości nieruchomości.

Wkład własny to nie wszystko

Minimum środków, jakie musimy zgromadzić na wkład własny to 10%. W przypadku banków, takich jak BPH czy ING, musimy posiadać minimum 20%.

Kupując mieszkanie za 250.000 złotych nie wystarczy mieć 25.000 wkładu własnego. To minimum, które trzeba będzie wpłacić sprzedającemu. Oprócz tego należy jeszcze liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi, jak: prowizja z tytułu udzielenia kredytu hipotecznego (średnio 2%), różnego rodzaju ubezpieczenia do kredytu, koszty wyceny nieruchomości, opłaty notarialne, podatki, ewentualna prowizja dla biura nieruchomości. O tych dodatkowych kosztach pisaliśmy w artykule: Koszty przy zakupie mieszkania.

Banki, które wymagają minimalnego wkładu własnego, tj. 10% skredytują maksymalnie 90%. Tak więc nie będzie już możliwości skredytowania dodatkowych opłat, nawet prowizji bankowej. Spowodowałoby to, że kwota kredytu przekroczy 90% zabezpieczenia, a na to żaden bank się nie zgodzi. 


Poszukujesz kredytu na mieszkanie?

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Eksperta Hiponet.pl

Sprawdź

TOP 3 - Kredyty Hipoteczne

Kredyt na kwotę 270 000 zł na okres 30 lat

  1. PKO BP 823 zł / mc
  2. Deutsche Bank 834 zł / mc
  3. Pekao SA 861 zł / mc

Jak wybrać
kredyt hipoteczny?

Skorzystaj z bezpłatnej pomocy Eksperta Hiponet.pl

Dowiedz się więcej
Top