Koszty przy zakupie mieszkania

Data publikacji:

Kupując mieszkanie należy liczyć się z faktem, że nie posiadając żadnych środków własnych nie dokonamy transakcji, nawet jeżeli będziemy posiłkowali się kredytem hipotecznym. Ile środków trzeba mieć, na dodatkowe koszty? Eksperci Hiponet.pl policzyli wszystkie opłaty.


Koszty przy zakupie mieszkania

Wkład własny na zakup mieszkania

Od 2016 roku zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego banki powinny wymagać wkładu własnego na poziomie 15%. Aktualnie kilka banków w dalszym ciągu udziela kredytów hipotecznych do 90% wartości mieszkania. Są to m.in.: Alior Bank, BOŚ, BZ WBK, Deutsche Bank, Getin Bank, mBank, Pekao, PKO BP.

Tak więc minimalne środki, jaki musimy zgromadzić na wkład własny to 10%. W przypadku innych banków (np. BPH czy ING) wymagany wkład własny będzie wynosił minimum 20%.

Jeżeli wnioskujemy o kredyt w wysokości 90% wartości nieruchomości to nie będzie możliwości skredytowania innych opłat, w tym prowizji za udzielenie kredytu hipotecznego. Przeciętnie taka prowizja wynosi około 2% kwoty kredytu. Zdarzają się jedna oferty kredytów hipotecznych, gdzie bank nie pobiera prowizji, ale w zamian za to proponuje dużo wyższe oprocentowanie kredytu hipotecznego.

Inne koszty: notarialne, opłata dla biura nieruchomości

Wkład własny wymagany przez banki to nie jedyne pieniądze, którymi musimy dysponować. Czekają nas jeszcze opłaty u notariusza, w tym najwyższa – podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) jeżeli kupujemy nieruchomość na rynku wtórnym. Podatek PCC wynosi 2% od wartości transakcji. Osoby kupujące mieszkanie lub dom od dewelopera takiego podatku nie płacą.

Jeżeli korzystamy z usług biura nieruchomości należy liczyć się dodatkowo z wynagrodzeniem dla biura. Standardowa opłata wynosi 3% ceny mieszkania plus podatek VAT. Oczywiście można negocjować z biurem niższe prowizje.

Poniżej przedstawiamy informacje o kosztach, z którymi należy się liczyć kupując mieszkanie o wartości 300.000 złotych, gdzie kredyt hipoteczny stanowi 90% ceny zakupu, czyli 270.000 złotych

Rodzaj kosztu

Kwota

Uwagi

Minimalny wkład własny

30.000


Prowizja bankowa

5.400

Przyjęto średnią prowizję na poziomie 2% kwoty kredytu

Taksa notarialna

2.400

Łącznie z podatkiem VAT

Odpis aktu notarialnego

190

Przyjęto koszt trzech odpisów aktu

Wpis własności w dziale II KW

200

Opłata sądowa, którą pobiera notariusz

Wpis hipoteki

219

Opłata sądowa za wpis hipoteki do księgi wieczystej, która wynosi 200 zł oraz podatek 19 zł

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

6.000

Podatek płacony tylko w przypadku zakupu na rynku wtórnym. Od transakcji na rynku pierwotnym podatek nie jest naliczany.

Prowizja dla biura nieruchomości

7.380

Przyjęto 2% +VAT, choć może wynosić nawet 3%


Podliczmy więc kwoty, którymi musi dysponować osoba kupująca mieszkanie za 300.000 złotych w zależności od tego, czy kupuje nowe mieszkanie, czy na rynku wtórnym. Czy dodatkowo korzysta z usług biura nieruchomości.


Środki potrzebne na wkład własny wymagany przez banki oraz opłaty dodatkowe.

Zakup nowego mieszkania bez udziału biura nieruchomości

38.409

Zakup nowego mieszkania przy udziale biura nieruchomości

45.789

Zakup mieszkania na rynku wtórnym bez udziału biura nieruchomości

44.409

Zakup mieszkania na rynku wtórnym przy udziale biura nieruchomości

51.789


Warto dodać, że kupując nowe mieszkanie należy liczyć się z kosztami wykończenia mieszkania. W przypadku remontu czy prac wykończeniowych banki od sumy tych kosztów również będą wymagały minimum 10% wkładu własnego. Jeżeli wartość mieszkania po wykończeniu będzie niższa niż suma ceny zakupu i kosztów remontu to wkład własny dodatkowo może wzrosnąć.


TOP 3 - Kredyty Hipoteczne

Kredyt na kwotę 270 000 zł na okres 30 lat

  1. PKO BP 823 zł / mc
  2. Deutsche Bank 834 zł / mc
  3. Pekao SA 861 zł / mc
Top