Wzrasta popyt na kredyty hipoteczne

Data publikacji:

Wyniki ostatnich miesięcy pokazują, że popyt na kredyty hipoteczne znacząco wzrósł. Według raportu Biura Informacji Kredytowej (BIK) w listopadzie 2015 udzielono o ponad ¼ więcej kredytów w stosunku do tego samego okresu w 2014 roku.
BIK,kalkulator kredytowy, kredyty hipoteczne, popyt

Według informacji BIK, kredyty hipoteczne udzielone w listopadzie 2015 wyniosły 3,6 mld złotych, co stanowi wzrost o 24,5% w stosunku do listopada 2014. Zwiększyła się również ich ilość (o 20,8%) i wyniosła 16900 sztuk. Grudzień 2015 również pokazuje, że zainteresowanie kredytami hipotecznymi jest duże. Opublikowany BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe pokazuje, że w grudniu 2015 banki wysłały o 17,3% więcej zapytań o raporty BIK. Przed udzieleniem kredytu banki weryfikują kredytobiorcę, nie tylko jego zdolność kredytową, ale również historię kredytową w BIK.

Oczywiście, sama ilość zapytań o raport kredytowy nie musi przełożyć się na udzielenie kredytu hipotecznego. Bank może odmówić udzielenia kredytu.

Poza tym część kredytobiorców zamierzających kupić mieszkanie lub dom, wnioskuje o kredyt hipoteczny do kilku banków – zwiększa to ilość zapytań do BIK. W ostatecznym rozrachunku z kilku zapytań do BIK udzielany jest jeden kredytu hipoteczny – Klienci wybierają najlepszą ofertę lub bank, który takiego kredytu po prostu im udzieli.

Większe kredyty hipoteczne

Nie mniej jednak porównanie stycznia 2016 do stycznia 2015 również pokazuje tendencję wzrostową. Oprócz tego wzrasta wysokość średniego kredytu hipotecznego. W 2015 roku (styczeń – listopad) przeciętny kredyt hipoteczny w Polsce wynosił 212.500 złotych. Rok wcześniej nieco ponad 209.000, a w 2012 był na poziomie 195.500 złotych.

Wyższe marże kredytów

Jak widać zainteresowaniu kredytami mieszkaniowymi nie przeszkodziły wyższe marże. Koniec grudnia i styczeń był okresem, w którym większość banków podniosła oprocentowanie kredytów, głównie przez fakt wprowadzenia podatku bankowego. Nie odstraszyło to potencjalnych kredytobiorców, a dodatkowym czynnikiem generującym popyt są dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Koniec Mieszkania dla Młodych

Zainteresowanie kredytami może też wynikać z bardziej atrakcyjnej oferty Programu Mieszkanie dla Młodych. Od września 2015 zwiększyły się dopłaty oraz do programu MDM włączono nieruchomości na rynku wtórnym. Już w styczniu 2016 połowa środków zarezerwowanych na cały 2016 rok została wykorzystana. Program Mieszkanie dla Młodych cieszy się tak dużym powodzeniem, że przewiduje się iż w maju / czerwcu skończą się środki na ten rok.

Kalkulator kredytowy

Aktualne oferty kredytów hipotecznych można zweryfikować korzystając z porównywarki kredytów hipotecznych dostępnej na Hiponet.pl – kalkulator kredytowy. Wpisując  dane w ciągu kilku chwil można porównać i wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego. Sprawdzeni doradcy kredytowi, z którymi współpracuje portal pomogą we wszystkich formalnościach bankowych.

TOP 3 - Kredyty Hipoteczne

Kredyt na kwotę 270 000 zł na okres 30 lat

  1. PKO BP 823 zł / mc
  2. Deutsche Bank 834 zł / mc
  3. Pekao SA 861 zł / mc
Top