Wyższe marże kredytów hipotecznych

Data publikacji:

Planowany podatek bankowy wpływa na decyzje cenowe banków. Kolejne banki podnoszą marże kredytów hipotecznych. Podwyżki są znaczące. Zapłacą za to przyszli kredytobiorcy.

marże kredytów hipotecznych, podatek bankowy

Podatek bankowy prawdopodobnie zacznie obowiązywać od lutego 2016 roku. Będzie kosztowny, dlatego banki już szukają dodatkowych przychodów. Część z nich już podniosła marże kredytów hipotecznych. Tak znaczących podwyżek nie było od 2009 roku, czyli czasu, kiedy do Polski dotarł globalny kryzys finansowy.

Na podwyżki zdecydowało się już kilka banków. W grudniu marże podniósł Bank Pekao o ok. 0,35%. W Deutsche Banku skala podwyżek marży wyniosłą aż 0,65%, w Eurobanku o 0,4%. Podwyżki nastąpiły też w mBanku. Od stycznia 2016 droższe będą też kredyty hipoteczne w Banku BPH – marże zostaną podniesione o 0,5%. Istneije duże prawdopodobieństwo, że inne banki również zmodyfikują swoje siatki marż.

Część banków wycofało też ze swoich ofert bardzo atrakcyjne promocje kredytów.

Wyższa marża kredytu wyższe koszty

Co to oznacza dla kredytobiorców? Wyższe raty kredytów. Wzrost marży o 0,5% to wzrost raty o około 30 złotych od każdych pożyczonych 100.000 na 30 lat. Po podwyżkach zaciągając na przykład kredyt hipoteczny w wysokości 270.000 złotych, w ciągu 30 lat oddamy więcej o ponad 27.000 złotych

Wyższa rata większa zdolność kredytowa

Wyższe raty kredytu mają również przełożenie na zdolność kredytową. Nie są to jednak znaczące różnice, ale dla kredytobiorców, których dochody kształtują się na granicy zdolności kredytowej, może to oznaczać, że nie uzyskają kredytu w pełnej wysokości.


TOP 3 - Kredyty Hipoteczne

Kredyt na kwotę 270 000 zł na okres 30 lat

  1. PKO BP 823 zł / mc
  2. Deutsche Bank 834 zł / mc
  3. Pekao SA 861 zł / mc
Top