Kredyty hipoteczne: ile czasu zajmują formalności?

Data publikacji:

Jeżeli znalazłeś już wymarzone mieszkanie i podpisałeś umowę przedwstępną, a wcześniej wybrałeś bank możesz złożyć wniosek kredyt hipoteczny. Ile czasu zajmą wszystkie formalności związane z przyznaniem kredytu i podpisaniem umowy kredytowej?


Kredyty hipoteczne: ile czasu zajmują formalności?

Skompletowanie dokumentów

Kredyty hipoteczne to nie kredyty gotówkowe, czy samochodowe, gdzie decyzja i umowa kredytowa to zazwyczaj kilka dni. Po pierwsze w przypadku kredytów hipotecznych banki wymagają więcej dokumentów. Poza tym bardzo często w grę wchodzi wycena nieruchomości – to zazwyczaj 3-5 dni. Zaświadczenia o niezaleganiu – kilka dni, wypis i wyrys z rejestru gruntów (jeżeli kupujemy dom lub działkę) to również kilka dni. Zdobycie zaświadczenia o zarobkach też może zająć kilka dni, zwłaszcza jeżeli pracujemy w dużej firmie, a jej centrala jest w innej miejscowości.  Warto to wszystko mieć na uwadze ubiegając się o kredyt mieszkaniowy, gdyż samo skompletowanie dokumentów może zająć tydzień.

Decyzja kredytowa

W zależności od banków wydanie decyzji kredytowej w przypadku kredytów hipotecznych może potrwać od kilku dni do nawet 2-3 tygodni. Może się również zdarzyć, że analityk wyda decyzję pozytywną, ale poprosi o dodatkowe dokumenty, a na ich skompletowanie będziemy potrzebowali dodatkowego czasu.

Umowa kredytowa

Od decyzji kredytowej do umowy kredytowej również może upłynąć kilka dni. W niektórych bankach po otrzymaniu decyzji praktycznie od razu doradca bankowy może wydrukować umowę kredytową. W innych bankach proces wygląda inaczej. Umowa kredytowa przygotowywana jest w centrali banku i wysyłana do oddziału. Wtedy kredytobiorca na umowę kredytu musi poczekać kilka dni.

Kredyty hipoteczne w 4-6 tygodni

W każdym banku kwestie związane z przyznawaniem kredytów hipotecznych wyglądają inaczej. Podpisując umowę przedwstępną warto bezpiecznie dać sobie 5-6 tygodni na przeniesienie własności nieruchomości, czyli potocznie mówiąc końcowy akt notarialny.


TOP 3 - Kredyty Hipoteczne

Kredyt na kwotę 270 000 zł na okres 30 lat

  1. PKO BP 823 zł / mc
  2. Deutsche Bank 834 zł / mc
  3. Pekao SA 861 zł / mc
Top