Kredyt hipoteczny 2016

Data publikacji:

Wyższa marża kredytu hipotecznego, większy wkład własny – o kredyt hipoteczny będzie trudniej. Do tego szybko wyczerpujące się środki z Programu MIeszkanie dla Młodych. Czego można się spodziewać w 2016 roku?

Kredyt hipoteczny 2016, mieszkanie dla młodych

Wyższe marże kredytów hipotecznych

Już w grudniu 2015 część banków podniosła marże kredytów. Było to spowodowane wprowadzeniem podatku bankowego od aktywów, który zacznie obowiązywać od lutego 2016. Banki w pierwszej kolejności podniosły oprocentowanie kredytów hipotecznych, które należą do najtańszych produktów kredytowych. Marże wzrosły średnio o około 0,2 – 0,3%, choć w Deutsche Bank podniósł oprcentowanie aż o 0,65%, a Eurobank o 0,4%.Z kolei w styczniu Bank BPH planuje podnieść oprocentowanie o 0,5%.

W przypadku kredytu hipotecznego w wysokości 300.000 złotych zaciagniętego na 30 lat, wzrost oprocentowania o pół procent wiąże się z wyższą ratą o 90 złotych. W przełożeniu na cały okres kredytowania kredytobiorcy zapłacą ponad 32.000 więcej.

Większy wkład własny

Kolejną przeszkodą dla osób, które myślą o własnym mieszkaniu na kredyt będzie wymóg większego wkładu własnego. W ubiegłym roku minimalny wkład własny wynosił 10%. Obecnie będzie to 15%, choć kilka banków zadeklarowało, że zamierza udzielać kredytów przy na starych zasadach, przy wkładzie 10%. Pytanie: jak do dakich deklaracji podejdzie Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), która ostatnio dość rygorystycznie w tej kwesti się wypowiadała.

Większy wkłąd własny to duży problem dla kredytobiorców, zwłaszcza młodych. A to przecież nie wszystkie koszty transakcji. Trzeba doliczyć opłaty notariane, ewentualną prowizję dla biura nieruchomości. Oprócz tego wcale nie małe środki pochłania wykończenie czy odświerzenie mieszkania.

Program Mieszkanie dla Młodych

Przy wymogu większego wkładu własnego Program MDM na pewno będzie się cieszył dużą popularnością. Pokazały to z resztą ostatnie miesiące 2015. Tylko w listopadzie ubiegłego roku złożono wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego na kwotę ponad 125 mln złotych. 60% z tej kwoty dotyczyło dopłat przeznaczonych na 2016 rok. Warto zaznaczyć, że cały budżet na 2016 związany z Programem Mieszkanie dla Młodych wynosi 730 mln. Przy tak duży zainteresowaniu dopłatami może się okazać, że w połowie roku środków zabraknie.

TOP 3 - Kredyty Hipoteczne

Kredyt na kwotę 270 000 zł na okres 30 lat

  1. PKO BP 823 zł / mc
  2. Deutsche Bank 834 zł / mc
  3. Pekao SA 861 zł / mc
Top